החיים רצופים באי וודאויות. כדי להחזיר לידינו מידה מסוימת של שליטה, אנו מקדישים משאבים ומאמצים רבים שמאפשרים לנו להיערך למגוון תרחישים. תוכניות חיסכון, ביטוחים וצעדים רבים אחרים שאנו עושים לטווח הארוך המספקים לנו ביטחון ויציבות. לצד אלו, ישנו עוד צעד מהותי שאנו עושים כדי להבטיח שרצוננו ימומש במלואו גם לאחר שניפטר מן העולם. עריכת צוואה היא אחד הצעדים החשובים שנעשה בחיינו וכלי חיוני על מנת להבטיח שכל צרכי הקרובים לנו ימולאו. בתהליך רגיש ומכבד, ילווה אותך משרד עורכי הדין עידן חתוכה ושות' לאורך כל עריכת הצוואה. 

לא להשאיר דברים לגורל

בכל מקרה בו אדם אינו מותיר אחריו צוואה, יחולו על רכושו דיני הירושה כפי שהם מוגדרים בחוק הירושה התשכ"ה-1965. ככל שאנו מעוניינים להותיר את רכושנו אך ורק לבת הזוג ולילדינו, ייתכן מאוד שהחוק ישרת את הצרכים שלנו. עם זאת, במקרים רבים אנו עשויים להותיר אנשים היקרים לנו אל מול שוקת שבורה. כדי לסייע לקרוב חולה או שנקלע לקשיים, כדי להטיל תנאים והגבלות על אופן השימוש בנכסיך וכדי להגדיר בדיוק מי יזכה להיות בין יורשיך, יש לערוך צוואה בסיוע עו"ד לענייני צוואות וירושות.

עורך דין מיומן יסייע לך בעריכת צוואה מדויקת לצרכיך

משרדנו ועורכי הדין המנוסים בו, יוכלו להציג בפניך תרחישים שייתכן שכלל לא עלו בדעתך ולסייע לך לתכנן את עתיד משפחתך בהתאם להשקפת חייך. כדי להתחיל לסלול את הנתיב לביטחון ויציבות, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר כעת.

כל הפרטים אודות צוואות – בסקירה הבאה.

כל מה שרציתם לדעת אודות צוואות – וחששתם לשאול 

כל אדם בגיר מעל גיל 18 אשר צלול בדעתו רשאי לערוך צוואה. באמצעות הצוואה קובעים איך, מתי ולמי אדם יוריש את רכושו. נהוג לחלק את עריכת הצוואה לארבעה סוגים: 

  1. צוואה עצמאית – כל אדם יכול לכתוב בכתב ידו צוואה ללא נוכחות עורך דין, אולם לא פעם עלולים ליפול טעויות בזמן כתיבת הצוואה ועל כן עבודה צמודה עם עורך דין היא חיונית.
  2. צוואה  בפני עדים –  רצוי לוודא כי אחד מהעדים יהיה עורך דין שמתמחה בדיני צוואות וירושות, מתוך מטרה לבדוק כי לא נפלו טעויות שעלולות להוביל לפסילת הצוואה. 
  3. צוואה בפני רשות –צוואה אותה חותמים מול שופט, בית הדין הרבני או נוטריון. 
  4. צוואה שבע"פ – נדירה יחסית, ומתבצעת לרוב  ע"י אדם שעומד למות, ועל כן הוא אומר אותה בע"פ. צוואה זו היא נדירה במיוחד אולם במידה ואין ברירה, חשוב לבדוק כי הצוואה נאמרת מול לפחות שני אנשים שאחד מהם הוא רופא, לטובת אישור הצוואה בהמשך. כיום נהוג לחלק את הצוואות לשני סוגים: צוואה הדדית וצוואת יחיד. 

מה ההבדל בין צוואה הדדית לבין לצוואה רגילה?

כאשר אנו מתייחסים לצוואה, נהוג להתייחס לצוואה באמצעות שלוש קטגוריות עיקריות – צוואה רגילה, צוואה משותפת וצוואה הדדית. צוואה רגילה היא מסמך משפטי המתאר באופן מדויק מה ייעשה בעתיד ברכושו של אדם לאחר מותו, כפי שפירטנו לעיל. צוואה הדדית היא למעשה צוואה שנכתבת ונערכת ע"י שני בני הזוג, במטרה לעקוף את חוק הירושה שקובע כי במקרה של מוות של אחד מבני הזוג כל עזבונו יעבור לבן הזוג שנותר בחיים. עם זאת, חלק מהזוגות בוחרים להוריש את ההון לטובת הילדים, אולם הדבר תלוי קודם כל ביכולת להגיע להסכמות כמו גם הבנה כי בחלק מהמקרים ישנם חילוקי דעות בעקבות שינוי של הצוואה. עם זאת, בשנת 2005 נקבע בחוק הסדר חדש בחוק הירושות, אשר קובע כי עוד בחייהם יכול אחד מבני הזוג לבטל את הצוואה ההדדית בהודעה מראש. מאחר וצוואה הדדית מהווה עדות מהימנה להסכמה בין בני זוג המעוניינים להוריש האחד לשני את הונם לאחר מותם, נדרש לעגן את ההסכמות הללו באמצעות מסמך משפטי, קרי צוואה. משרדנו מתמחה ומספק מענה משפטי מלא לעריכת צוואה הדדית או צוואה רגילה, בהתאם להחלטה שלכם.

מהם היתרונות והחסרונות של הצוואה הדדית?

צוואה הדדית מאפשרת לכם כבני זוג להוריש את העיזבון שלכם לבן/בת הזוג. בכך, תוכלו לדאוג לבן/ בת הזוג שלכם כך שהוא/ היא לא י/תצטרך להיות תלוי/ה באחד הילדים ובהתאם לכך לבצע שימוש מלא בכספים אותם הורשתם במסגרת הצוואה, כולל דירת המגורים במידה ואכן ישנה. מדובר בהסדר המאפשר להוריש את הכספים שנותרו לאחר מותו לילדים המשותפים, ועל כן מדובר ביתרון נוסף. עם זאת, חיסרון בולט של הצוואה הדדית נובע מכך כי לעיתים הילדים מגלים בדיעבד כי בן/בת הזוג עשו שימוש מלא בכספים או משתמשים בכספים שלא כפי המצופה, ובהתאם לכך נוצר מאבק משפטי שחוצה את המשפחה וגורם לסכסוכים עמוקים. בנוסף, מאחר ולא ניתן לבצע שינויים בצוואה חשוב להוסיף סעיף המאפשר ליצור הוראות שינוי בצוואה עצמה בנוגע למגורים או לחלוקת הכספים, ועל כן ליווי מצד משרדנו מהווה דרך מצוינת לבצע תכנון מקדים, מתוך מטרה להימנע ככל האפשר מאפשרות של ביטול הצוואה או סכסוכים. 

מדוע חשוב לערוך צוואה?

צוואה מהווה מסמך משפטי חיוני מאחר ומדובר במסמך משפטי הקובע מה ייעשה עם הרכוש שלכם לאחר הפטירה. מאחר ומדובר בנושא משפטי סבוך, היכולת לממש את החזון והרצונות שלכם טמון קודם כל ביצירת קשר עם משרדנו המתמחה בתחום, מתוך מטרה לדאוג לכך שהצוואה עליה אתם חותמים באופן יחידני או כזוג יהיה חד משמעי, ובכך ימנע בעתיד גם הליך משפטי מורכב. לצערנו, בחלק גדול מהמקרים היורשים או אחד מבני הזוג נקלעים למאבק משפטי שגוזל לא רק זמן יקר אלא מוביל לסכסוכים שגורמים לנתק ואף להוצאה כספית אדירה, מאחר ובתי המשפט נוטים לנהל את התיקים במשך זמן רב ולעיתים גם שנים ארוכות עד לקבלת הכרעה – במידה ואין צוואה חד משמעית או כזו שנתונה תחת ספקולציות משפטיות. בנוסף, חלוקת הירושה למי שאינו בן משפחה עלולה גם היא להוות עילה לתביעה (בעקבות התנגדויות של בני המשפחה או קרובים) ועל כן הצוואה נועדה לספק שכבת הגנה משפטית אשר במסגרתה ניתן למנות יורשים חוקיים ולחלק את הכספים והעיזבון בצורה מושכלת. מאחר ומדובר בהליך בעל היבט רגשי, משרדנו מתחייב לספק ייעוץ וליווי משפטי מהימן ומקצועי המבוסס על הגדרת מטרות עתידות, מתוך מטרה לאפשר לכם לנסח את הצוואה באופן מדויק, כולל סעיפים מיוחדים הרלבנטיים לכם. 

חומת הגנה משפטית לקראת העתיד 

תכנון מוקדם של הצוואה עשוי לחסוך מכם ומהיורשים שלכם לא מעט עוגמת נפש, בשל מצבים אשר במסגרתם אתם כעורכי הצוואה מעוניינים להוריש את הכסף (כאשר מדובר בצוואת יחיד) ליורש שהוא אינו בן המשפחה, כמו למשל אדם שטיפל בכם עד לפטירה ובהתאם לכך מקבל תגמול. כאמור, בחלק מהמקרים היורשים החוקיים נקלעים למאבק עם בני המשפחה בעקבות תפיסה כי עריכת הצוואה הייתה תחת השפעה בלתי הוגנת ובהתאם לכך יש לבטל את הצוואה ולחלק את הכספים מחדש. כל ערעור על צוואה מוביל לא רק למאבק משפטי אלא גם לחוסר יכולת לממש את העיזבון, ועל כן משרדנו מתחייב לבצע את כלל ההליכים המשפטיים באופן המקצועי והטוב ביותר – כך שאתם ובני הזוג תוכלו לממש את החזון שלכם לקראת העתיד, דרך חומת הגנה בדמות הצוואה, כאשר אתם צלולים וכשירים לבצע את ההליך החשוב הזה. 

לעתים קרובות, עשויות להתגלע מחלוקות בין בני משפחה סביב הוראות צוואת המנוח. הדבר נובע ברוב המקרים מנוסח מעורפל שעשוי להתפרש במספר אופנים. 

במקרים אחרים, צוואות עשויות להיפסל עקב פגמים טכניים כמו היעדר חתימות או תאריכים, או כאשר צלילות דעתם של העדים או המצווה מוטלת בספק. עורך דין מקצועי יסייע לך לנסח צוואה שהוראותיה חד משמעיות ויוודא כי כל התנאים הנדרשים לתקפות הצוואה ימולאו. צעד זה עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה בהמשך הדרך.

יש לך שאלות?

מלאו את פרטיכם ואנו נשוב אליכם בהקדם

על במשרדנו בקצרה:

משרדנו עוסק בתחום המקרקעין והמשפט האזרחי – מסחרי לרבות דיני נזיקין, דיני משפחה, צוואות וירושות, ייפוי כח מתמשך ועוד.

בעל המשרד, עו"ד עידן חתוכה בעל תואר ראשון במשפטים ובוגר קורסים מגוונים בעולם המשפט.

עו"ד עידן חתוכה, מייסד המשרד והעומד בראשו, מתמחה בליווי וייעוץ משפטי למשקיעים, יזמים, קבלנים, רוכשים ומוכרים בתחום הנדל"ן, וזאת במקביל לעיסוקו בתחום המשפט האזרחי – מסחרי.

משרדנו בעל ניסיון עשיר וידע רב ומגוון, המשלב מקצועיות, יצירתיות, עדכניות, מחויבות ומסירות מלאה ללקוח וקידום ענייניו.

ביקורות

מה הלקוחות אומרים עלינו?

5/5

ליווה אותנו לאורך כל הדרך, היה נעים ואנושי. שמחתי מאוד לקבל ממנו שירות!

יצחק גרינשטיין

רמת גן

יש לכם שאלה?

המיקום שלנו

רח' נח מוזס 2 ראשון לציון מיקוד 7565237 (בניין צרפתי ספייס)

טלפון

03-3752575​

אימייל

[email protected]

פקס

079-6950575

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות,
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: