ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי המאפשר לכל אדם מעל גיל 18 למנות מיופה כוח אשר יהיה אמון על קבלת ההחלטות לגבי חייו, כאשר לא יהיה מסוגל לכך.

מהי המשמעות של המסמך ומדוע הוא מהווה פרצת דרך של ממש? על כך – בסקירה הבאה.

אילו החלטות ניתן להגדיר מראש באמצעות ייפוי כוח מתמשך?

באמצעות ייפוי כוח מתמשך יהיה באפשרותך לקבוע טווח רחב של החלטות מראש:

  • כיצד ינוהלו נכסיך?
  • האם ברצונך להתגורר בבית או בדיור מוגן?
  • לאילו הליכים רפואיים ברצונך להביע את הסכמתך?
  • באיזו מתכונת ברצונך לקבל טיפול סיעודי?

עו"ד עידן חתוכה יסייע לך לכל אורך התהליך וישתמש בכל הידע והמיומנות שלו כדי להבטיח שרצונך יכובד גם כאשר לא יהיה עוד באפשרותך להשמיע את קולך. לפרטים נוספים, ניתן להשאיר פרטים באתר.

ייפוי כוח מתמשך: כך תוכלו לדאוג לעתידכם 

אחת השאלות החשובות ביותר שכל אדם צריך לשאול את עצמו היא "מה יקרה ביום שבו הוא לא יוכל יותר לקבל החלטות עבור עצמו". מדובר בשאלה חשובה אך גם מפחידה למדי, באופן טבעי. לדאבוננו, גם אנשים בריאים וצעירים עלולים למצוא את עצמם ביום מן הימים לא כשירים לקבל החלטות, ובהתאם לכך לנהל את חייהם באופן שבו הם לא היו מעוניינים בכך, מאחר ואינם חתמו על מסמך משפטי הנוגע לעצמאות וליכולת הבחירה של כל אדם לפעול כראות עיניו בהיבט חוקי – ייפוי כוח. כאנשים בוגרים, מוטלת עליכם החובה לחשוב לטווח הרחוק, ולקחת בחשבון אירועים וסיטואציות שבגינן לא תוכלו לקחת שליטה. בהתאם לכך, רצוי לבחון את האופציה של עריכה וחתימה על ייפוי כוח מתמשך, מתוך מטרה לדאוג לעתיד. 

מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע הוא מהווה בשורה משפטית?

ייפוי כוח מתמשך הוא למעשה מסמך משפטי המאפשר לכל אדם לקבל החלטות ליום שבו לא יהיה מסוגל לכך, מכל סיבה שהיא. עד לפני מספר שנים, הכלי המשפטי היחיד שניתן היה במסגרתו לקבל החלטות בנוגע לאדם שאינו כשיר לכך היא דרך מינוי אפוטרופוס. רוב הציבור הישראלי מכיר את המונח אפוטרופוס שהיה נהוג עד לאחרונה, אולם בשנים האחרונות ישנה מגמה של מעבר ממינוי של אפוטרופוס (נאמן) לחתימה של ייפוי כוח מתמשך. חשוב להבין כי המינוי של אפוטרופוס מתבצע באמצעות משרד הרווחה ובית המשפט, כאשר במסגרת ההליך משרד הרווחה מגיש תסקיר שנועד לאפשר למנות אפוטרופוס שיהיה אמון על קבלת החלטות בנוגע לחייו של אדם, כאשר הוא איננו כשיר לכך. ורק לאחר אישור מטעם בית המשפט. בחלק מהמקרים המינוי ניתן לממונה שאינו מכיר את האדם עליו הוא מתמנה כאפוטרופוס, לעיתים בעקבות סירוב מטעם בני משפחה או קרובים ועל כן בית המשפט לוקח את המושכות וממנה אפוטרופוס הפועל מתוקף חוק האפוטרופוס תשכ"ב-1962. בחלק מהמקרים לא שומעים את קולו של האדם אשר בעבורו מינו את האפוטרופוס מבחינת קבלת החלטות על חייו, וכתוצאה מכך קבלת ההחלטות מתבצעת ע"י אדם שאינו מוכר לבני המשפחה או שאינו מכיר את האדם שבעבורו הוא מקבל את ההחלטות ולשמו הוא פועל. על כן, הדרך הטובה ביותר לדאוג לעתיד היא דרך חתימה על ייפוי כוח מתמשך. מדובר במסמך משפטי אשר מאפשר למנות אדם קרוב – בין אם מדובר בבן/בת זוג, ילד או אדם מקורב שעליו אתם סומכים במאה אחוז לצורך קבלת החלטות בעניינים אישיים, כספיים ורפואיים ביום שבו לא תהיו צלולים מספיק בכדי להגיע להחלטה. 

מסמך חשוב ובעל משמעות לכל אדם מעל גיל 18

חשוב להבין כי חוסר צלילות כמו גם מצב רפואי מורכב מונע מאיתנו לקבל החלטות, ולעיתים בעקבות המצב הרפואי רבים מקבלים החלטה שגויה שמשפיעה מאוד על היכולת לתפקד בצורה מלאה וע"פ החזון האישי. לכן, ההסדר המשפטי החדש בדמות ייפוי כוח מהווה כלי משפטי יעיל לטובת החלפת הצורך במינוי אפוטרופוס, בשל היכולת לבצע החלטה מודעת לגבי הממונה אשר ידאג לרווחה האישית שלכם – החל ממקום המגורים, החלטות רפואיות, כמו גם עניינים אישיים.

מה חשוב לדעת לפני עריכת ההסכם?

ראשית כל, אם בחרתם אדם קרוב למיופה הכוח שלכם הוא צריך להסכים לכך ולא ניתן להכריח אותו. במסגרת החתימה על ייפוי כוח מתמשך ניתן למנות מספר מיופי כוח, אולם עדיף להיצמד למיופה כוח אחד מאחר וקבלת החלטות לא פעם צריכה להתבצע באופן מהיר. עם זאת, רצוי למנות מיופה כוח שני שיפעל במידה ומיופה הכוח הראשון לא ירצה בכך. חשוב לציין כי כל אדם המעוניין לקבוע מראש מי יקבל את ההחלטות עבורו רשאי לחתום על המסמך, אולם את הליווי נדרש לבצע באמצעות שני עורכי דין המתמחים בתחום ואשר חותמים על אמיתות המסמך. מדובר במסמך משפטי שצריך לכלול את כלל הסעיפים הנוגעים לחיים האישיים שלכם: החל מקבלת החלטות בנוגע לטיפול רפואי ועד לניהול הנכסים הפיננסים שלכם. בנוסף, את עריכת ההסכם נדרש לבצע באמצעות טפסים מיוחדים אותם צריך להחתים בפני עורך דין אשר עבר הכשרה ייחודית בנושא, כמו גם עורך דין אובייקטיבי שלו אין עניין עם מי מהצדדים. מיד לאחר החתימה על ההסכם, עורך הדין יעביר בשמכם את המסמך למשרד האפוטרופוס הראשי, שם המסמך יופקד עד לכניסתו לתוקף. שימו לב כי הכניסה לתוקף של המסמך מתבצעת במועד שבו אתם כממנים לא יכולים לקבל החלטות, בהתראה מראש לאפוטרופוס. את ההודעה ניתן להעביר באופן מקוון, ומיד לאחר מכן המשרד יעביר מכתב אישור או דחייה של כניסת התוקף של המסמך.

שינוי משמעותי בדיני האפוטרופסות המציב את רצון האדם במרכז

עד לאפריל 2017, בכל מקרה בו אדם הוכרז כבלתי כשיר לקבל החלטות עבור גורלו, היה ממונה עבורו אפוטרופוס בהתערבות בית המשפט שהיה מקבל החלטות אלו עבורו. כלל ההכרעות הללו היו נתונות לשיקול דעתו הבלעדי של האפוטרופוס ולעתים לא רחוקות, בניגוד לרצונו של החסוי ובני משפחתו. בעם כניסתו לתוקף של התיקון ה-18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ"ב-1962. נוצר מנגנון המאפשר לאדם בעודו בדעה צלולה למנות מיופי כוח מטעמו שיורשו לקבל החלטות בשמו על פי המתווה שיגדיר. 

כמה זה עולה?

כאמור, על מנת לדאוג לכך כי המסמך יעמוד בדרישות המשפטיות כמו גם ישקף בצורה מלאה את הצרכים שלכם כאנשים מבוגרים שדואגים לעתיד, נדרש ליצור קשר עם משרדנו אשר מתמחה בתחום. עלות עריכת המסמך לצד הטיפול בהליך משתנה בהתאם למורכבות ומשכך גם טווח המחירים.

לסיכום, ייפויי כוח מתמשך הינו מסמך בעל חשיבות משפטית עצומה לכל אזרח מעל גיל 18. ההליך עצמו מתבצע לרוב על פני שני שלבים: בשלב הראשון תיקבע פגישה עם עורך דין ממשרדנו שעבר את ההכשרה המתאימה לעריכת ייפוי כוח מתמשך שיסביר את כל הכלים המשפטיים שבמסגרתם ניתן לתכנן את עתידכם וזאת מתוך מטרה כי אתם תוכלו להביע את רצונותיכם ושאיפותיכם כאשר חלילה לא תהיו מסוגלים לכך. בשלב השני תתבצע פגישה משותפת עם מיופה הכוח, לטובת עריכת ההסכם ולאחר מכן חתימה על כלל המסמכים. בסיום, יחתום עורך הדין על המסמך ויעביר אותו לפקודת משרד האפוטרופוס, עד ליישום שלו בעת הצורך. 

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לקבל מגוון החלטות אודות ניהול רכושך ובריאותך. אלו רק כמה מהסוגיות שניתן להסדיר במסגרת ייפוי הכוח:

  • היכן ובאיזה אופן לקבל טיפול סיעודי
  • הסכמה מדעת להליכים רפואיים ואמצעי הארכת חיים
  • ניהול כלל הנכסים והחסכונות העומדים לרשותך

יש לך שאלות?

מלאו את פרטיכם ואנו נשוב אליכם בהקדם

על במשרדנו בקצרה:

משרדנו עוסק בתחום המקרקעין והמשפט האזרחי – מסחרי לרבות דיני נזיקין, דיני משפחה, צוואות וירושות, ייפוי כח מתמשך ועוד.

בעל המשרד, עו"ד עידן חתוכה בעל תואר ראשון במשפטים ובוגר קורסים מגוונים בעולם המשפט.

עו"ד עידן חתוכה, מייסד המשרד והעומד בראשו, מתמחה בליווי וייעוץ משפטי למשקיעים, יזמים, קבלנים, רוכשים ומוכרים בתחום הנדל"ן, וזאת במקביל לעיסוקו בתחום המשפט האזרחי – מסחרי.

משרדנו בעל ניסיון עשיר וידע רב ומגוון, המשלב מקצועיות, יצירתיות, עדכניות, מחויבות ומסירות מלאה ללקוח וקידום ענייניו.

ביקורות

מה הלקוחות אומרים עלינו?

5/5

ליווה אותנו לאורך כל הדרך, היה נעים ואנושי. שמחתי מאוד לקבל ממנו שירות!

יצחק גרינשטיין

רמת גן

יש לכם שאלה?

המיקום שלנו

רח' נח מוזס 2 ראשון לציון מיקוד 7565237 (בניין צרפתי ספייס)

טלפון

03-3752575​

אימייל

[email protected]

פקס

079-6950575

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות,
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: